By using this website, you agree to the use of cookies as described in our Privacy Policy.
فعال در زمینه کالیبراسیون و فروش انواع تجهیزات گازسنجی

کالیبراسیون گازسنج

گازسنج چیست و چه کاربردهایی دارد

گازسنج ها ابزاری جهت سنجش میزان گاز های موجود در محیط، با استفاده از تکنولوژی های مختلف هستند. این دستگاه را می توان ابزاری در راستای ایمنی فردی نیز به شمار آورد که در انواع مختلف و با توجه به نوع کاربرد به تولید می رسند. گاز سنج ها، با تشخیص به موقع گاز موجود در محیط و نوع آن، از بروز خطراتی نظیر مسمویت پرسنل در اثر نشت گاز و یا آتش سوزی جلوگیری خواهند کرد. البته در گذشته نمونه های اولیه گازسنج ها تنها قادر به تشخیص یک نوع گاز بودند. اما امروزه با پیشرفت فناوری، این دستگاه ها امکان تشخیص چند نوع گاز را برای کاربران فراهم کرده اند.

هم زمان با ارزیابی میزان غلظت گاز موجود در محیط توسط گازسنج، سنسور تعبیه شده در آن مقدار گاز موجود در فضا را به اطلاع کاربر می رساند. سپس با بالا رفتن میزان گاز بیش از حد استاندارد تعیین شده ، با استفاده از آیتم های هشدار مانند آلارم، چراغ هشدار و یا سیگنال های خاص، کاربر در جریان افزایش میزان گاز محیط قرار می گیرد. به طور کلی می توان گفت کاربرد گازسنج ها در صنایع، اول ارزیابی و در مرحله بعد هشدار می باشد. این دستگاه ها عموماً دارای عمر مفید پنج ساله بوده و در طول زمان استفاده از آن ها، جهت بازدهی بهتر نیز به بررسی باتری توسط کاربر و کالیبراسیون دستگاه نیاز دارند.

گازسنج ها در انواع مختلف تولید و عرضه می شوند که عبارتند از:

 • گازسنج پرتابل یا ثابت
 • گازسنج تک گازه یا چند گازه
 • گازسنج قابل کالیبره یا غیر قابل کالیبره
 • گازسنج پمپ دار یا بی پمپ

و اما یکی از انواع این دستگاه، گازسنج  های چهار گازه می باشد که در ادامه مطلب به بررسی نحوه عملکرد و مشخصات فنی آن خواهیم پرداخت.

آشنائی با گازسنج 4 گازه و ویژگی های آن

 

همانطور که گفته شد برخی از انواع گازسنج تنها قادر به تشخیص یک نوع گاز می باشند و برخی دیگر از این دستگاه ها، امکان شناسائی چند نوع گاز به صورت هم  زمان را دارند. در این بین گازسنج 4 گازه جهت تشخیص چهار نوع گاز شامل، اکسیژن (O2)، سولفید هیدروژن (H2S)، مونوکسید کربن (CO) و همچنین گازهای قابل اشتعال که بر پایه متان هستند مورد استفاده قرار می گیرند. گازهای نامبرده از جمله آلاینده های پرخطر محیط های کاری به شمار می روند که می تواند سلامتی کارکنان را به طور جدی به مخاطره بیاندازد.

برخی از انواع گازسنج های چهار گازه با بهره گیری از طراحی حرفه ای، امکانات بی نظیری را در اختیار کاربر قرار می دهند. امکاناتی از قبیل مقاومت در برابر لرزش و یا ضربه، دارا بودن سنسورهای قوی و قدرت تشخیص بسیار بالا، داشتن قابلیت ضد آب بودن و ساختاری مقاوم و بادوام. همچنین این نوع گاز سنج، در برندهایی مختلف عرضه می شود. اگر بخواهیم یکی از کمپانی های قدرتمند وپیشرو در تولید این نوع دستگاه را نام ببریم، می توانیم به برند دراگر (Drager) اشاره نماییم. برندی که تمامی قابلیت های مورد انتظار از یک گازسنج حرفه ای را در اختیار کاربر قرار می دهد.

 

کالیبراسیون گازسنج چیست

 

با گذشت زمان و طی استفاده از گازسنج ها، امکان کاهش میزان دقت در تشخیص و اندازه گیری سطح گاز موجود در محیط وجود دارد. درست به همین علت، این دستگاه ها نیاز به ارزیابی و بررسی میزان دقت تشخیص، طی دوره های مختلف دارند که این ارزیابی کالیبراسیون نامیده می شود. به عبارتی دیگر می توان گفت،  کالیبراسیون عبارت از روشی ایمنی به منظور اطمینان یافتن از اندازه گیری دقیق و صحیح سطح گاز در گازسنج ها می باشد.

گاه سنسورهای موجود درگازسنج ها به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض بخارات گازی آلوده شده و به سبب کاهش دقت، قادر به تشخیص سطح گازهای خطرناک موجود نخواهند بود. از آن جا که گازسنج ها در بخش های مهمی از صنایع مختلف نظیر نفت، گاز، معدن، پتروشیمی و ... کاربرد دارد، لذا انجام کالیبراسیون گازسنج بصورت مرتب، در راستای حفظ ایمنی کاربران از اهمیت بسیار بالائی برخوردار است. لازم به ذکر است در کالیبراسیون این دستگاه ها با در نظر گرفتن نوع آن، گاز مختص به کالیبراسیون تعیین می شود. تعیین نوع گاز مورد استفاده در این فرآیند از جمله مؤلفه های مهم در کالیبراسیون محسوب می شود. البته انجام این امر توسط افراد حرفه ای و متخصص در این زمینه نیز، از اهمیت بالائی برخوردار است.

 

معرفی گازسنج (bw) و ویژگی های آن

 

کمپانی (BW) را می توان یکی از پیشگامان عرصه تولید ابزارهای ایمنی تشخیص گاز به شمار آورد. گازسنج های (BW)، با داشتن قابلیت محافظت از کاربر در برابر طیف وسیعی از خطرات ناشی از احتراق و وجود گازهای سمی، از جمله برندهای حرفه ای و معتبر در این زمینه محسوب می شود. طراحی بسیار خاص و حرفه ای گازسنج های (BW) با داشتن ابعادی مناسب جهت استفاده کاربر، توانسته اعتماد کاربران زیادی را به خود جلب کند. همچنین وجود سنسورهایی قوی در گازسنج از نقاط قوت این محصول به شمار می رود. این سنسورها که از انواع لرزشی، شنیداری و دیداری می باشد، امکان تشخیص نوع و میزان گاز را درکمترین زمان ممکن برای کاربر فراهم می کند. گازسنج های این کمپانی در دو نوع نک گازه و چندگازه تولید و عرضه می شوند.

از مزایای گازسنج (BW) به موارد زیر می توان اشاره نمود:

 • قابلیت تست عملکرد بصورت خودکار
 • دارا بودن منوی چند زبانه
 • قابلیت ارائه اطلاعات مهم مورد نیاز بر روی صفحه نمایشگر
 • تأمین انرژی مورد نیاز با استفاده از باتری های لیتیومی
 • تعبیه گیره ای فولادی جهت اتصال سریع و راحت دستگاه به لباس
 • و ...

 

آشنائی با نحوه عملکرد گازسنج دراگر

 کمپانی آلمانی دراگر (Drager) از جمله برندهای شناخته شده در زمینه تولید تجهیزات ایمنی فردی در سطح جهانی محسوب می شود. این شرکت که در حقیقت یکی از پیشگامان تدوین استانداردهای این قبیل تجهیزات به شمار می رود، همواره با شعار "دراگر فناوری ای برای زندگی" سعی در جلب رضایت هرچه بیشتر کاربران خود داشته است. گازسنج دراگر، علاوه بر داشتن ساختاری مستحکم و مقاوم، عملکردی بالا را به کاربر ارائه می دهد. یک گازسنج حرفه ای، که دارای قیمتی مناسب در مقایسه با محصولات مشابه می باشد وگزینه ای مناسب جهت استفاده در محیط های کاری پر خطر همچون معادن و همچنین در صنایعی نظیر نفت و گاز به شمار می رود.

 

گازسنج تک گازه و کاربرد آن

 

همانطور که گفته شد گازسنج ها جهت اندازه گیری سطح گاز موجود در محیط های کاری نظیر معادن، صنایع پتروشیمی، نفت و گاز و دیگر بخش های صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. گازسنج تک گازه به عنوان یکی از انواع گازسنج، قابلیت شناسائی تنها یک نوع گاز را در محیط مورد نظر دارد، بر خلاف گازسنج های چند گازه که توانایی شناسائی و تشخیص میزان چند نوع گاز به طور هم زمان را دارا می باشند. همچنین انواع گازسنج های تک گازه در مدل های مختلف با ویژگی های متفاوت را می توان در میان برندهای شناخته شده ای همچون دراگر و (BW) می توان یافت. در همین راستا گروه صنعتی ایمن باش ، به عنوان عرضه کننده محصولات برندهای دراگر و (BW)، قدم بزرگی در راستای ارائه خدمات تخصصی ایمنی جهت رفاه کاربران برداشته است.

 • بازدید: 314